Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Rodzaje dochodzonych roszczeń

Unormowania ustawy, poświęcone cywilnoprawnej ochronie praw autorskich i praw pokrewnych, to przede wszystkim materialnoprawne uregulowanie roszczeń, przysługujących z tytułu ich naruszenia (art. 78-80 ustawy). Poza ustawą drugą podstawą prawną jest dla nich Kodeks cywilny (art. 24 KC). Podczas gdy ustawa reguluje głównie roszczenia z tytułu naruszenia praw majątkowych oraz autorskich i wykonawczych praw osobistych, ochrona osobistych praw producentów fonogramów lub wideogramów, organizacji radiowych i telewizyjnych oraz wydawców powinna być oceniana biorąc pod uwagę regulację Kodeksu cywilnego (art. 23 i 24 KC w zw. z art. 43 KC).

W kontekście dwupodziału praw autorskich i pokrewnych na osobiste i majątkowe, roszczenia cywilnoprawne z tytułu ich naruszenia można z kolei podzielić na trzy zasadnicze grupy:

– 1) wspólne dla naruszeń (zagrożeń) praw osobistych i praw majątkowych – są nimi roszczenia o zaniechanie przez sprawcę bezprawnych działań oraz o naprawienie wyrządzonej uprawnionemu szkody,

– 2) właściwe tylko dla naruszeń praw osobistych – są nimi roszczenia o usunięcie skutków naruszenia, np. przez złożenie oświadczenia o odpowiedniej treści i formie oraz o zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej: poszkodowanemu tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo na wskazany przez uprawnionego cel społeczny,

– 3) właściwe tylko dla naruszeń praw majątkowych – są nimi roszczenia o wydanie uzyskanych korzyści albo o zapłatę stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia (w podwójnej lub potrójnej wysokości) oraz o zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej na Fundusz Promocji Twórczości (to ostatnie aktualne tylko dla naruszeń praw majątkowych dokonywanych w ramach prowadzonej przez sprawcę działalności gospodarczej).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *