Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Ochrona cywilnoprawna

Ochrona cywilnoprawna, wynikająca z ustawy, ma ograniczony zakres czasowy. Ograniczenie to przebiega na dwóch płaszczyznach:

– 1) na poziomie przedmiotu ochrony oraz

– 2) na poziomie uprawnień do niego.

Ad 1). Wyłączenie spod ochrony dotyczy całości uregulowań, wynikających z ustawy, dotyczących zarówno praw osobistych, jak i praw majątkowych. Skutkiem tego czasowego ograniczenia jest niepodleganie utworu lub odpowiednio przedmiotu praw pokrewnych ochronie na podstawie unormowań ustawy.

Ad 2). Ograniczenie to dotyczy tylko majątkowych praw lub roszczeń. W praktyce oznacza to, iż dobro niematerialne, objęte przepisami ustawy, które się do niego stosują, chronione będzie w zakresie praw osobistych bez ograniczenia w czasie. Inaczej jednak będzie wyglądała ochrona uprawnień majątkowych do niego, która w określonym momencie się skończy – na skutek wygaśnięcia praw majątkowych lub przedawnienia majątkowych roszczeń. (Wygaśnięcie praw majątkowych omówione zostało w rozdziale IV 2.2.1).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *