Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Wpłaty powinny być dokonywane przez producentów

Wpłaty powinny być dokonywane przez producentów i importerów na rachunki bankowe po-wyższych organizacji w rozliczeniu kwartalnym. Oznacza to, iż podmiot zobowiązany nie odprowadza ich na rachunek odpowiedniej organizacji zbiorowego zarządzania na bieżąco, a więc oddzielnie od każdej pojedynczej sprzedaży czystego nośnika lub urządzenia, ale zbiorczo, po upływie poszczególnych kwartałów. Łączną cenę sprzedaży netto, stanowiącą podstawę do obliczenia kwartalnej opłaty, producent lub importer ustala na podstawie posiadanych dowodów księgowych, czyli wystawianych przy sprzedaży faktur, dokumentujących transakcje sprzedaży z poprzedniego kwartału.

Organizacje, pobierające opłaty, mają z kolei obowiązek dalszej ich dystrybucji zgodnie z przepisami powyższego rozporządzenia – tak, aby zebrane z tego tytułu fundusze trafiły do osób bezpośrednio uprawnionych, tzn. twórców, artystów wykonawców oraz producentów fonogramów i wideogramów. Pośrednictwo organizacji zbiorowego zarządzania ma w tym przypadku charakter obowiązkowy. Organizacje zajmujące się poborem opłat mogą jedynie pomniejszyć przekazywane podmiotom praw autorskich i praw pokrewnych kwoty o koszty swojego zarządu w tym zakresie.

Mogą to być wyłącznie koszty bezpośrednio związane z pobieraniem i odprowadzaniem oma-wianych opłat, np. wynikające z zatrudnienia w tym celu odpowiedniego personelu. Dokonane po-mniejszenia przypadających uprawnionym podmiotom wynagrodzeń powinny być bowiem uzasadnione, co pociąga za sobą obowiązek rzetelnego dokumentowania kosztów ponoszonych przez organizacje zbiorowego zarządzania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *