Przewodniczący wydziału wydaje zarządzenie w przedmiocie zarejestrowania pisma wszczynającego postępowanie w sprawie i założenia akt sprawy (§ 26 instr. sąd.). Za racjonalną należy przy tym uznać praktykę sądową, według której przewodniczący wydziału załatwia tzw. docernat wstępny, a więc wydaje zarządzenie dotyczące usunięcia braków formalnych pozwu (wniosku) i braku opłaty sądowej, wyznacza także termin pierwszego posiedzenia jawnego, po czym sprawą kieruje już dalej przewodniczący posiedzenia (sędzia sprawozdawca) pozwala to bowiem sędziemu skupić się na toku samej sprawy, mającym doprowadzić z reguły do jej merytorycznego zakończenia.
Przy rozdziale pracy pomiędzy sędziów przewodniczący wydziału powinien przestrzegać zasady, aby w toku załatwiania sprawy zmiana składu orzekającego, a w szczególności sędziego sprawozdawcy, zdarzała się wyjątkowo (§ 64 reg.). Jest to przeciwwskazane zwłaszcza w odniesieniu do spraw toczących się dłużej, w których zebrany został obszerny materiał procesowy.
Przewodniczący wydziału może ustalić stały sposób podziału spraw pomiędzy sędziów (np. według ich rodzajów, kolejności wpływu, zasady terytorialnej), jednakże zarządzenie takie nie ogranicza uprawnień prze-wodniczącego do wydania odmiennych poleceń w konkretnej sprawie (np. ze względu na swoistość prawną sprawy albo konieczność wyłączenia sędziego od udziału w sprawie). W razie nieprzybycia sędziego na termin czynności (np. posiedzenie, oględziny) przewodniczący wydziału zarządza wykonanie czynności przez innego sędziego wydziału lub zwraca się do prezesa sądu o wyznaczenie sędziego z innego wydziału (§ 65 reg.).
Najnowsze komentarze