Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Praktyka sądowa

Tak więc składowi sędziów zawodowych w pierwszej instancji przewodniczy z reguły sędzia sprawozdawca, jako najlepiej orientujący się w rozpoznawanej sprawie natomiast w składzie orzekającym sądu w drugiej instancji sędziowie wydziałów na przemian sprawują przewodnictwo, z którym łączy się zwłaszcza obowiązek ustnego uzasadnienia wszystkich wydanych wyroków.

W sądzie pierwszej instancji wszelkie postanowienia poza rozprawą, a więc na posiedzeniu niejawnym, oraz zarządzenia wydaje przewodniczący bez udziału ławników. Uprawnienie przewodniczącego do wydania postanowienia na posiedzeniu niejawnym nie jest aktualne wtedy, gdy skład sądu jest trzyosobowy – zawodowy, zarówno w sądzie rejonowym, jak i w sądzie wojewódzkim (art. 47 § 3 i 4, art. 18 § 2, art. 52 § 2 k.p.c.). W sprawach z zakresu prawa pracy czynności wyjaśniające przeprowadza się bez udziału ławników (art. 468 § 3 k.p.c.).

W postępowaniu nieprocesowym przez postanowienia wydane poza rozprawą należy rozumieć tylko takie, które nie zawierają orzeczenia co do istoty sprawy (art. 518 k.p.c.). Dlatego np. wniosek o zezwolenie na rozporządzenie majątkiem dziecka może zostać oddalony na posiedzeniu niejawnym tylko w składzie ławniczym (art. 514 § 2 k.p.c.).

Sędzia wyznaczony i sąd wezwany nie rozpoznaje sprawy, a tylko wykonuje poza rozprawą zlecone czynności, chociaż dysponuje w tym postępowaniu uprawnieniami przewodniczącego oraz sądu orzekającego (art. 47 § 1, art. 239, art. 185 § 2, art. 470 § 3 k.p.c., art. 23 § 1 u.s.p.).

Sąd pierwszej lub drugiej instancji w składzie jednoosobowym stwierdza (na posiedzeniu niejawnym) prawomocność orzeczenia oraz nadaje klauzulę wykonalności tytułowi egzekucyjnemu (art. 364, 781 § 1, art. 782 k.p.c.). Ponadto w postępowaniu zabezpieczającym w sprawach, które rozpoznaje sąd pierwszej instancji w składzie trzyosobowym (ławniczym lub zawodowym), przewodniczący może, w wypadku nie cierpiącym zwłoki, sam wydać zarządzenie tymczasowe, ale nie może sam odmówić jego wydania (art. 736 k.p.c.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *