Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Praktyczne wątpliwości

Praktyczne wątpliwości, jakie przy rozliczeniach z tytułu opłat od czystych nośników się pojawiają, dotyczą kręgu podmiotów zobowiązanych do ich uiszczania. Należy wobec tego wyraźnie zaznaczyć, że określenie „producenci i importerzy” powinno dotyczyć zasadniczo osób, które w sposób zarobkowy trudnią się wytwarzaniem lub sprowadzaniem, a następnie sprzedażą nośników lub urządzeń służących do zwielokrotniania utworów.

Biorąc zaś pod uwagę przedmiotowy zakres opłat, są one pobierane od sprzedaży czystych nośników oraz odpowiednich urządzeń technicznych. Pojęcie czystego nośnika nie budzi większych problemów interpretacyjnych (por. rozdział II). Są to najczęściej nie zapisane kasety magnetofonowe lub płyty CD.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *