Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Opłaty od czystych nośników

Poza właściwymi wynagrodzeniami, wypłacanymi w związku z wykorzystywaniem konkretnych utworów czy przedmiotów praw pokrewnych, ustawa przewiduje namiastki honorariów w postaci różnego rodzaju opłat, które mają w założeniu służyć wspomaganiu kreatywnej działalności. Jednym z tego rodzaju opłat są opłaty od tzw. czystych nośników.

Poza jedynym przepisem ustawy (por. art. 20) problematyce tych opłat poświęcone jest odrębne rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki, powołane na wstępie pod pozycją 1. Ich pobór i repartycja powierzone zostały wybranym organizacjom zbiorowego zarządzania. Ustawodawca wyszedł tutaj z założenia, iż opłaty takie są usprawiedliwione, biorąc pod uwagę to, że działalność gospodarcza obciążonych nimi osób zawdzięcza swój sukces uprawnionym podmiotom, których dzieła mogą być dzięki czystym nośnikom i odpowiednim urządzeniom technicznym zwielokrotniane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *