Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Aparat wymiaru sprawiedliwości

Aparat wymiaru sprawiedliwości wykazuje wyraźny podział na organy wyspecjali-zowane w ściganiu przestępstw i z drugiej strony zajmujące się sprawami cywilnymi. Nie oznacza to oczywiście, że konkretne naruszenie nie może być jednocześnie zakwali-fikowane jako czyn sankcjonowany przez prawo cywilne i przestępstwo zarazem.

Pokrzywdzony bardzo często pokrywa się więc z poszkodowanym. Można wówczas poszukiwać ochrony oddzielnie w postępowaniu karnym i w postępowaniu cywilnym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby po wszczęciu procesu karnego wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia przed sądem karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa (por. art. 62 KPK). Takie adhezyjne postępowanie cywilne uregulowane jest w sposób szczególny w art. 62-70 KPK, w pozostałym zaś zakresie – odpowiednio przez przepisy KPC (por. art. 70 KPK).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *