Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Tabele wynagrodzeń

Przypadek obowiązkowego pośrednictwa organizacji zbiorowego zarządzania w poborze należnych podmiotom uprawnionym opłat od czystych nośników stanowi wyjątek od reguły. Do istoty działalności tych organizacji należy bowiem zarząd po-wierzonymi im prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, polegający także na egzekucji należnych reprezentowanym podmiotom wynagrodzeń. Pośrednictwo or-ganizacji zbiorowego zarządzania dotyczy więc nie tylko wynagrodzeń (opłat) statu-owanych ustawowo, ale również przede wszystkim klasycznych wynagrodzeń umownych, o których wysokości i warunkach płatności decydują uzgodnienia stron danego kontraktu, np. konkretnej umowy licencyjnej. Bardzo ważny jest w tym przypadku problem tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub artystycznych wykonań, objętych zbiorowym zarządzaniem.

Tabele te stanowią zabezpieczenie interesów podmiotów uprawnionych z tytułu praw autorskich lub praw pokrewnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o ochronę twórców i artystów wykonawców, którym trudno jest częstokroć w warunkach wolnego rynku negocjować korzystne dla siebie stawki wynagrodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *