Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Tabele wynagrodzeń

Tabele wynagrodzeń przewidziane ustawą mają ten stan zmienić na korzyść autorów i artystów wykonawców. Za ich przestrzeganiem przemawia administracyjny tryb ich zatwierdzania, jak również zagwarantowana ustawowo możliwość dwuinstancyjnego rozstrzygania sporów wynikających na tle stosowania tabel.

Na straży respektowania stawek wynagrodzeń stoi Komisja Prawa Autorskiego, czyli organ je zatwierdzający oraz cywilne sądy okręgowe, weryfikujące indywidualne rozstrzygnięcia tej komisji w związku z praktycznym ich stosowaniem. Organem czuwającym nad prawidłowym korzystaniem z tabel jest wreszcie Minister Kultury, który nie tylko rozpatruje odwołania od orzeczeń Komisji w sprawie ich zatwierdzenia, ale także sprawuje nadzór w zakresie prawa autorskiego i praw pokrewnych nad organizacjami zbiorowego zarządzania tymi prawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *