Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Sprawy niemajątkowe

Sprawy niemajątkowe to takie, których przedmiotem nie są dobra materialne, lecz prawa wynikające z dóbr osobistych itp., np. sprawy: o sprostowanie opinii, o nakazanie najemcy korzystania w określony sposób z zajmowanego przez niego pomieszczenia położonego we wspólnym mieszkaniu (w zależności jednak od uzasadnienia tego żądania). Jednakże charakter roszczenia majątkowego ma żądanie uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia, ponieważ dotyczy bezpośrednio interesu ekonomicznego uprawnionego.

Łącznie z prawami niemajątkowymi – w drodze wyjątku – mogą być dochodzone przed sądem wojewódzkim, powstałe na ich tle, roszczenia majątkowe (są to najczęściej roszczenia odszkodowawcze), a w sprawach rozwodowych – roszczenia alimentacyjne.

W sprawach o ochronę praw autorskich i innych podobnych określonych szczegółowo może chodzić zarówno o ochronę dóbr osobistych, jak i dóbr majątkowych. Wchodzi tu zatem w grę np. sprawa z powództwa twórcy przeciwko wydawcy o zapłatę wynagrodzenia w związku z odstąpieniem przez wydawcę od wydania utworu natomiast nie jest roszczeniem o ochronę prawa autorskiego żądanie zapłaty tantiemy należnej za rozpowszechnianie utworu, do której prawo twórcy ustalone zostało w umowie zawartej z nim przez przedsiębiorstwo przemysłu rozrywkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *