Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Przedawnienie roszczeń majątkowych

Przedawnienie roszczeń majątkowych, związanych z cywilnoprawną ochroną praw autorskich i praw pokrewnych, uregulowane jest według zasad ogólnych, przewidzianych w kodeksie cywilnym (por. art. 117 i n. KC). Istotę przedawnienia stanowi upływ czasu. Z praktycznego punktu widzenia najbardziej przydatna jest więc wiedza na temat terminu, po upływie którego ono następuje.

Przedawnienia roszczeń nie należy jednak mylić z ich wygasaniem. Skutkiem przedawnienia nie jest bowiem utrata przez określone roszczenie bytu prawnego, ale jego przekształcenie w zobowiązanie naturalne, którego spełnienia nie można dochodzić skutecznie przed sądem, ale jeśli spełnienie to dobrowolnie nastąpi, osoba realizująca przedawnione roszczenie nie może domagać się jego zwrotu jako nienależnego.

Zasadniczo majątkowe roszczenia cywilnoprawne z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych przedawniają się z upływem dziesięciu lat od dnia, w którym stały się one wymagalne. Krótszy, trzyletni termin przedawnienia dotyczy wyjątkowo roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (por. art. 118 KC).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *