Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Ochronny charakter ma przepis

Ochronny charakter ma przepis, zgodnie z którym istnieje domniemanie odpłatności zawartej umowy, jeśli nie wynika z niej wyraźnie, iż podmiot praw autorskich lub praw pokrewnych zdecydował się na zadysponowanie przysługującym mu dobrem bez ekwiwalentu w postaci wynagrodzenia (por. art. 43 ust. 1 i art. 92 ustawy).

Zamawiający utwór czy artystyczne wykonanie nie może więc liczyć na to, że po-minięcie postanowienia o wynagrodzeniu w umowie o dzieło, względnie w „czystej” umowie rozporządzającej lub licencyjnej uchroni go przed koniecznością zadośću-czynienia słusznym roszczeniom podmiotu wyłącznie uprawnionego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *