Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Mimo iż minimalny charakter stawek łagodzi powyższe

Bez większych przeszkód w pierwszej kolejności zatwierdzone zostały tabele wynagrodzeń dla twórczych i wykonawczych środowisk plastyków oraz aktorów (zgłoszone odpowiednio przez Związek Polskich Artystów Plastyków oraz Związek Artystów Scen Polskich).

Mimo iż minimalny charakter stawek łagodzi powyższe kontrowersje, casus tabel wykonawczych ujawnia ewidentne minusy konstrukcyjne systemu zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Chodzi tutaj z jednej strony o jednoczesne upoważnienie kilku organizacji, reprezentujących te same środowiska, do działania na identycznych polach eksploatacji, co stanowi naturalne źródło konfliktu.

Po drugie zaś, poważnym mankamentem jest brak skoordynowania poczynań samej Komisji, która działa na zasadzie powoływania niezależnych, kilkuosobowych składów spośród jej członków. Składy te nie mają obowiązku uzgadniania między sobą stanowisk w rozpatrywanych odrębnie, przy okazji zatwierdzania tabel wynagrodzeń, analogicznych kwestiach, wobec czego orzeczenia Komisji w tym zakresie są siłą rzeczy mało spójne, co nie służy kształtowaniu się jednolitej praktyki, utrudniając korzystanie z zatwierdzonych stawek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *