Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Tytuł wykonawczy na podstawie zarządzania tymczasowego

Wydając wierzycielowi tytuł wykonawczy na podstawie zarządzenia tymczasowego, dołączyć należy również odpis tego postanowienia z uzasadnieniem w celu przekazania go organowi egzekucyjnemu dla doręczenia dłużnikowi. W sprawach, w których wykonanie postanowienia następuje z urzędu, odpis postanowienia z uzasadnieniem przeznaczonym dla dłużnika sąd przesyła bezpośrednio organowi egzekucyjnemu. Gdy dłużnikowi nie doręcza się postanowienia, nie doręcza mu się także zażalenia wierzyciela na to postanowienie.

Podstawową cechą postępowania zabezpieczającego, zapewniającą mu skuteczność, jest jego szybkość, dlatego przewodniczący, gdy tylko sprawa znajdzie się w stanie umożliwiającym nadanie jej biegu, co częstokroć ma miejsce już bezpośrednio po wpłynięciu jej do sądu (gdy pozew odpowiada warunkom formalnym i została uiszczona opłata sądowa), powinien niezwłocznie skierować ją na posiedzenie niejawne w celu wydania zarządzenia tymczasowego. Dotyczy to zwłaszcza wypadków nie cierpiących zwłoki, w których opóźnienie w rozpoznaniu wniosku o zabezpieczenie mogłoby wierzyciela narazić na szkodę (art. 736 k.p.c.). Natomiast sam przewodniczący nie może odmówić wydania zarządzenia tymczasowego. Jeżeli zatem wniosek o zabezpieczenie powództwa oceni wstępnie jako nieuzasadniony, powinien przedstawić go do rozstrzygnięcia całemu składowi sądu. Poza tym przewodniczący powinien niezwłocznie skierować wniosek na rozprawę, jeśli jest ona obligatoryjna z mocy przepisów szczególnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *