Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Dalej przedmiotem naszego zainteresowania będą dwie kwestie:

– 1) unonnowania wyznaczające zakres pierwszego ograniczenia oraz

– 2) przedawnienie cywilnoprawnych roszczeń majątkowych.

Generalnie ustawa przyznaje ochronę utworom

Generalnie ustawa przyznaje ochronę utworom i przedmiotom praw pokrewnych od momentu ich powstania. Nie ma większego problemu, gdy powstanie dobra nie-materialnego z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych nastąpiło po dniu wejścia ustawy w życie, czyli po 23.5.1994 r. Dobra takie są chronione ustawą.

Bardziej skomplikowanie przedstawia się sprawa ochrony dóbr ze sfery prawa autorskiego i praw pokrewnych, które pochodzą z okresu sprzed wejścia ustawy w życie, czyli jeśli do ich powstania doszło przed 24.5.1994 r. Sytuacja taka wymaga dokładnego zbadania czasu ich ustalenia, sporządzenia lub wyemitowania, celem skonfrontowania go z czasowymi granicami ochrony, przewidzianymi ustawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *