Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Inaczej sprawa przedstawia się

Podczas więc gdy dla statusu praw autorskich i praw pokrewnych jako praw wyłącznych podstawowe znaczenie mają przepisy ustawowe, w obrocie cywilno-prawnym, związanym z tymi prawami, duże znaczenie mają teksty zawieranych między konkretnymi kontrahentami umów, które uzupełniane są w razie potrzeby ustawowymi zapisami o charakterze względnie obowiązującym, umożliwiającymi zastąpienie ich odmiennymi postanowieniami kontraktowymi.

Inaczej sprawa przedstawia się np. w wypadku upadłości podmiotów uprawnionych albo dziedziczenia następującego z mocy ustawy. W powyższych sytuacjach wola byłych dysponentów praw majątkowych schodzi na plan dalszy, gdyż o tym, komu będą one w przyszłości przysługiwały, rozstrzygają przede wszystkim przepisy obowiązujących aktów prawnych (np. Prawa upadłościowego – Dz.U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512 ze zm. oraz regulujące dziedziczenie ustawowe przepisy Kodeksu cywilnego: art. 931-940 KC).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *