Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Zagadnienie ochrony dóbr niematerialnych

Zagadnienie ochrony dóbr niematerialnych pod względem czasu należy rozpatrzyć oddzielnie w stosunku do praw autorskich oraz do praw pokrewnych. Czasowy zakres ochrony tych dwóch kategorii praw jest inaczej ukształtowany ze względu na zupełny brak regulacji praw pokrewnych w poprzednio obowiązującej ustawie o prawie autorskim z 1952 r., wobec czego odrębna ochrona ustawowa praw pokrewnych jest w polskim systemie praw własności intelektualnej zupełną nowością.

W przypadku utworów ustalonych przed 24.5.1994 r. przyznanie ochrony powiązano z kwestią wygaśnięcia majątkowych praw autorskich. Jeśli prawa majątkowe do takiego utworu nie wygasły, mimo iż zgodnie z poprzednią ustawą z 1952 r. należy je uznać za wygasłe, ochrona im mimo to po 23.5.1994 r. przysługuje. To, jak długo będzie ona trwała, zależy od momentu, od którego zaczął się liczyć 70-letni okres wygasania praw majątkowych (por. rozdział IV 2.2.1 oraz przykład X).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *