Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

W przeciwnym przypadku

W przeciwnym przypadku wniesiony poprzednio pozew nie wywołuje skutków prawnych (art. 69 § 4 KPK na gruncie KPK z 1969 r. rozwiązanie to było dopuszczalne także w razie warunkowego umorzenia postępowania przygotowawczego – por. art. 59 § 4 dawnego KPK).

Z kolei w przypadku, gdy toczy się już postępowanie karne przed sądem, po-krzywdzony może w terminie zawitym 30 dni od daty odmowy przyjęcia lub pozo-stawienia powództwa cywilnego bez rozpoznania wnieść o przekazanie pozwu adhezyjnego sądowi właściwemu do rozpoznawania spraw cywilnych. Za dzień zgłoszenia przyjmuje się wówczas dzień wniesienia pozwu w postępowaniu karnym (art. 67 KPK). Żądanie przekazania powództwa adhezyjnego do sądu cywilnego przez sąd kamy może pokrzywdzony zgłosić także w razie zawieszenia postępowania karnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *