Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Uzupełnieniem ust. 2 art. 2 zmieniającej ustawy

Uzupełnieniem ust. 2 art. 2 zmieniającej ustawy, istotnym dla producentów egzemplarzy fonogramów i wideogramów oraz ich dystrybutorów, jest ust. 4 powyższego artykułu. Pozwala on bowiem na kontynuację sprzedaży egzemplarzy fonogramów i wideogramów, np. utrwalających nie chronione w myśl przednowelizacyj- nych przepisów artystyczne wykonania (pochodzące sprzed 24.5.1974 r.), która to sprzedaż „zawartości magazynowej” przedsiębiorcy fono- lub wideograficznego ograniczona (uwarunkowana) została dwoma terminami: 1) jednorocznym od dnia wejścia ustawy w życie na jej przeprowadzenie (wyprzedanie wyprodukowanych przed wejściem nowelizacji w życie nośników) oraz 2) miesięcznym od dnia wejścia ustawy w życie na zgłoszenie przeznaczonych do niej egzemplarzy Ministrowi Kul- tury i Dziedzictwa Narodowego, które to zgłoszenie powinno wskazywać numer ka-talogowy nagrania, zawarte w nim utwory (z podaniem autorów, artystów wykonawców i czasu trwania nagrania) oraz liczbę i rodzaj egzemplarzy.

Ograniczenie czasowe roszczeń majątkowych polega z kolei na tym, że ulegają one przedawnieniu, które uniemożliwia skuteczne poszukiwanie ochrony. Jeśli pozwany zgłosi zarzut przedawnienia, które rzeczywiście nastąpiło, sąd po stwierdzeniu tego faktu nie będzie dalej rozpatrywał sprawy, uznając wysunięte roszczenie za spóźnione. Przedawnienie dotyczy roszczeń majątkowych z tytułu naruszenia zarówno praw majątkowych, jak i praw osobistych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *