Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Mankamentem ustawowego rozwiązania tabel jest

Wobec dużej popularności systemu zbiorowego zarządzania należy założyć, iż spory, wynikające ze stosowania tabel, będą powstawały na skutek pretensji wobec organizacji zbiorowego zarządzania nie tylko ze strony użytkowników, zobligowanych do wypłacania zgodnych z zatwierdzonymi stawkami wynagrodzeń, ale także na linii właściwa organizacja – podmiot uprawniony, którego ta organizacja reprezentuje. W praktyce obrotu wynagrodzenia autorskie i wykonawcze egzekwowane są bardzo często przez zrzeszające twórców lub artystów wykonawców stowarzyszenia, które postanowienia tabel powinny bezwzględnie respektować przy okazji zawierania umów licencyjnych w imieniu swoich członków. Komisja Prawa Autorskiego jest tu jedynie organem arbitrażowym, uruchamianym w razie potrzeby (powstania sporu).

Mankamentem ustawowego rozwiązania tabel jest niewątpliwie późny termin jego wdrożenia. Proces ten, mimo upływu od uchwalenia ustawy ponad ośmiu lat, nie został jeszcze ukończony. Dopiero późną wiosną 1998 r. zapadły pierwsze pozytywne orzeczenia Komisji Prawa Autorskiego, zatwierdzające poszczególne tabele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *