Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Kształtowanie wiedzy zawodowej

Efektywność metodycznej pracy sędziego przy rozpoznawaniu spraw cywilnych zależy w decydującej mierze od stałego podnoszenia kwali-fikacji zawodowych. Zakres wiedzy zawodowej sędziego musi być szczególnie rozległy, obejmuje bowiem zarówno znajomość i umiejętność stosowania prawa według aktualnego jego stanu, jak i znajomość aktualnych, podstawowych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych.

Przepisy prawa cywilnego regulujące stosunki społeczne – najczęściej stosunki osobowe i majątkowe jednostki – ulegają zmianom na skutek wydawania nowych przepisów w miarę rozwoju stosunków społecznych. Dotyczy to także, aczkolwiek w znacznie mniejszym stopniu, przepisów proceduralnych. W odniesieniu do obu kategorii tych przepisów następuje nierzadko zmiana sposobów i zasad ich wykładni oraz stosowania, kształtuje się nowa w tym względzie praktyka sądowa, wzbogacana zostaje stale nauka prawa i postępowania cywilnego.

Stosowanie przez sędziego prawa wymaga od niego także znajomości ustalonych zwyczajów społecznych oraz zasad współżycia społecznego, do których nawiązują niekiedy wprost liczne przepisy prawa cywilnego (np. art. 5, 56, 65 i 1 k.c.), rozumienie pojęcia interesu społecznego lub interesu społeczno-gospodarczego jako przesłanek wykładni funkcjonalnej niektórych przepisów prawa i postępowania cywilnego (np. art. 894 § 2 i art. 144 k.c., art. 624 k.p.c.), posiadania odpowiedniego zasobu doświadczenia życiowego. Zasady doświadczenia życiowego, rozumiane jako wyniki ogólnoludzkiego doświadczenia (jak również specjalne wiadomości z zakresu poszczególnych nauk), mają pomóc sędziemu w ustaleniu okoliczności sprawy, przy czym mogą być one także przedmiotem dowodzenia w sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *