Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Dwa podstawowe z praktycznego punktu widzenia zagadnienia

Dwa podstawowe z praktycznego punktu widzenia zagadnienia, składające się na treść umowy, a znajdujące swoje względnie obowiązujące, rozbudowane uregulowanie ustawowe, to:

– 1) wynagrodzenia otrzymywane przez osoby wyłącznie uprawnione oraz

– 2) zasady odpowiedzialności kontraktowej.

Ustawowa regulacja wynagrodzeń umownych

Wynagrodzenia otrzymywane przez osoby wyłącznie uprawnione z tytułu praw majątkowych wymagają osobnego omówienia ze względu na ich duży walor praktyczny. Stanowią one bowiem dla podmiotów praw autorskich i praw pokrewnych źródło dochodów, decydujące o komercyjnym wymiarze działalności w sferze własności intelektualnej, która poza walorami estetycznymi przynosić może wymierne korzyści ekonomiczne.

Powyższe wynagrodzenia to w większości przypadków honoraria za korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych. Są one wypłacane także w związku z rozporządzaniem prawami majątkowymi, ale, pomijając ograniczone zastosowanie umów rozporządzających, wynagrodzenia wypłacane z ich tytułu można w zasadzie potraktować jako cenę danego dobra niematerialnego, dlatego też w tym przypadku właściwe będą odpowiednie przepisy o sprzedaży praw, mające bardzo ogólny charakter (por. art. 555 KC).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *