Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Aby zrozumieć powyższe zastrzeżenie

Aby zrozumieć powyższe zastrzeżenie należy sobie uświadomić, iż ochrona na podstawie ustawy powstaje z mocy samego prawa (np. z chwilą ustalenia utworu) i nie można wstrzymywać jej działania przez powoływanie się na opracowywanie urzędowych interpretacji. Jeśli więc określona osoba stworzy dzieło, które jej zdaniem jest chronione, opinia właściwej komórki odpowiedniego resortu może co najwyżej utwierdzić ją w dotychczasowym przekonaniu lub-w razie odpowiedzi negatywnej – skłonić do przemyślenia swoich dotychczasowych roszczeń.

Instrumentem, którym poszkodowany może się wobec zarzutu naruszyciela posłużyć w obronie swojego stanowiska, jest specjalne powództwo o ustalenie prawa, uregulowane w art. 189 KPC, które należy wnieść do cywilnego sądu okręgowego (art. 17 pkt 2 KPC).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *