Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Powództwo o ustalenie

Oczywiście, od werdyktu tego można się odwołać w normalnym toku instancji, wykorzystując środki zaskarżenia w postaci apelacji i kasacji. W każdym bądź razie dopiero po uprawomocnieniu się wyroku ustalającego, potwierdzającego wyłączne prawa powoda, dysponuje on dokumentem, przy pomocy którego może z łatwością zbijać zarzuty osób, podważających jego wkład w powstanie danego dzieła (z wyjątkiem sytuacji, gdy prawomocny wyrok zostanie podważony w tiybie wznowienia postępowania, co może doprowadzić do jego uchylenia).

Powództwo o ustalenie może zostać zgłoszone odrębnie, choć nic nie stoi na prze-szkodzie, aby wniosek w tej sprawie zgłosić w ramach głównego pozwu o zasądzę- nie konkretnych roszczeń po powstaniu naruszenia. Ta druga ewentualność jest zresztą dla poszkodowanego bardziej opłacalna, gdyż także w przypadku samodzielnego powództwa o ustalenie ponieść trzeba określone koszty, w tym wpis od wartości przedmiotu sprawy w wysokości odpowiadającej wartości ustalonego prawa. Jeżeli następnie wniesione zostanie kolejne powództwo, tym razem o zasądzenie roszczenia, ogólne koszty poszukiwania ochrony znacznie się zwiększą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *