Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Z tokiem postępowania wiążą się

Z tokiem postępowania wiążą się poza wpłacanym na samym wstępie wpisem dalsze wydatki. Należą do nich także wynagrodzenia biegłych i pełnomocników, koszty dokonywania ogłoszeń itp. Poza tym pamiętać trzeba, że po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia sądu konieczne jest najczęściej postępowanie egzekucyjne, które niesie za sobą kolejne wydatki, począwszy od składanych w tym postępowaniu wniosków, z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu na czele, a na opłatach za czynności komornicze skończywszy.

Faza postępowania egzekucyjnego, następująca po fazie rozpoznawczej, prze-prowadzana jest w większości przypadków (jeśli pozwany nie spełni zasądzonego roszczenia dobrowolnie) przez komornika. Aby ten drugi etap dochodzenia ochrony uruchomić, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie tytułu wykonawczego, którym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w nadaną przez sąd klauzulę wykonalności. Do-puszczalne przez prawo tytuły egzekucyjne wymienia art. 777 KPC.

Zakończenie egzekucji przyspieszyć może sprawne uzyskanie tytułu egzekucyjnego. Poza ugodą, która stanowi taki tytuł, jest nim także akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej – pod warunkiem, że termin zapłaty jest w akcie oznaczony (w praktyce dotyczyć to może np. umów licencyjnych i związanych z nimi opłat).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *