Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Z drugiej strony roszczenia

Z drugiej strony roszczenia, wynikające z umów zawieranych w zakresie prawa autorskiego i praw pokrewnych podzielić można na:

– 1) dochodzone alternatywnie,

– 2) roszczenia dodatkowe.

Jest to podział bardzo ważny,

Jest to podział bardzo ważny, ponieważ w przypadku alternatywności określonych dwóch roszczeń może być skutecznie dochodzone tylko jedno z nich.

Ad 1). Roszczenia alternatywne to przede wszystkim roszczenia uprawniające do odstąpienia od umowy albo jej wypowiedzenia. W przypadku wystąpienia usterek utworu lub artystycznego wykonania, za które przyjmujący zamówienie ponosi odpowiedzialność, alternatywą wobec odstąpienia od umowy jest żądanie odpowiedniego obniżenia wynagrodzenia (art. 55 ust. 1 ustawy).

Roszczenia o charakterze alternatywnym stanowią podstawowe żądania, do których zgłoszenia uprawnia naruszenie warunków umowy przez niesolidnego kontrahenta.

Ad 2). Poza roszczeniami alternatywnymi można domagać się także innych roszczeń, które w uproszczeniu można określić właśnie jako dodatkowe. W każdym z wyliczonych powyżej siedmiu stanów faktycznych takim dodatkowym roszczeniem jest uprawnienie do żądania zwrotu uzyskanych z danej umowy korzyści (art. 59 ustawy). Innym, dodatkowo przysługującym roszczeniem, jest roszczenie odszkodowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *