Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.
  • Wiosna i lato to czas gdy możesz założyć ciekawe obuwie. Ranking męskich modeli znajdziesz tutaj.

Właściwość i skład sądu

Doniosłość funkcji sądowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych wymaga, aby rozpoznawane one były przez sądy właściwe (kompetentne) ze względu na zakres spraw przekazanych im do rozpoznania i o odpowiednio ustalonym składzie.

Na podstawowym założeniu prawidłowego rozpoznawania spraw cywilnych opiara się rozróżnienie i podział tych spraw między sądy w następujących płaszczyznach:

– terytorialnej (właściwość miejscowa),

– przedmiotowej, tj. rodzaju spraw (właściwość rzeczowa),

– funkcjonalnej – określającej przede wszystkim kompetencje w tej samej sprawie sądów przy dokonywaniu czynności pomocniczych (np. przyjęcie powództwa, wyznaczenie innego sądu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *