Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Strony umowy

Strony umowy mogą się ograniczyć do samych postanowień licencyjnych lub rozporządzających, jeżeli dobro chronione, którego dana transakcja dotyczy, w mo-mencie jej zawierania już istnieje. Przedmiotem umów licencyjnych i rozporządzających w czystej postaci jest więc wyłącznie przejście praw majątkowych lub udzielenie licencji, np. na zwielokrotnienie określonego wykonania utworu muzycznego na kasetach magnetofonowych.

Inaczej natomiast sprawa przedstawia się, jeśli osoba, która chce z danego dobra niematerialnego skorzystać lub nabyć prawa majątkowe do niego, musi najpierw to dobro zamówić, ponieważ nie zostało ono do chwili podpisania umowy jeszcze stworzone. W takiej sytuacji twórca, artysta wykonawca lub inny podmiot praw pokrewnych staje się przyjmującym zamówienie, a umowa, którą podpisuje, powinna być kwalifikowana jako umowa o dzieło. Wówczas w ramach jednej umowy skorzystanie z przedmiotu praw autorskich lub praw pokrewnych albo rozporządzenie tymi prawami może być połączone z jednoczesnym zobowiązaniem się licencjodawcy lub rozporządzającego do stworzenia na zamówienie nabywcy lub licencjobiorcy np. konkretnego utworu lub do podjęcia się jego artystycznego wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *