Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Sąd wojewódzki w drugiej instancji

Sąd wojewódzki w drugiej instancji i sąd apelacyjny rozpoznaje sprawy w składzie trzech sędziów zawodowych także wówczas, gdy rozpoznaje środek odwoławczy na posiedzeniu niejawnym (art. 375, 376 § 1, art. 387 § 1 k.p.c.). Wyjątkowo – sprawy z zakresu prawa pracy sąd drugiej instancji rozpoznaje w składzie jednego sędziego i dwóch ławników także wówczas, gdy dopuszczalne jest rozpoznanie środka odwoławczego na posiedzieniu niejawnym (art. 477 § 2 w zw. z art. 47 § 3 k.p.c.). Natomiast sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych sąd wojewódzki rozpoznaje w pierwszej (jedynej) instancji, a zatem – w składzie jednego sędziego jako przewodniczącego oraz dwóch ławników (art. 4778 w zw. z art. 47 § 1 k.p.c.).

W składzie sądzącym sądu rejonowego lub wojewódzkiego, złożonym z sędziów zawodowych, może brać udział tylko jeden sędzia innego sądu, również i w tym wypadku, gdyby zachodziła możliwość wyznaczenia do tego składu dwóch czy nawet trzech sędziów sądu bezpośrednio wyższego (art. 24 § 2 u.s.p.).

Jeśli w składzie trzech sędziów zawodowych uczestniczy prezes lub wiceprezes sądu albo przewodniczący wydziału, to do niego należy przewodnictwo nawet wówczas, gdy w składzie znajduje się sędzia sądu wyższego w każdym bądź razie nie może być przewodniczącym takiego składu uczestniczący w nim sędzia sądu niższego (art. 24, 84 u.s.p.).

Poza tym, jeśli chodzi o przewodniczenie składowi orzekającemu sędziów tego samego stopnia, przyjmuje się kryterium zwyczajowe starszeństwa służbowego, o którym decyduje kolejno:

– czas trwania służby na stanowisku

– czas zaszeregowania do tej samej lub wyższej grupy uposażenia

– ogólny czas pełnienia funkcji sędziego lub prokuratora

– wiek.

Praktyka Sądowa

W praktyce sądowej często decydują w tej kwestii rozwiązania celowości o we.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *