Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Przy wykonywaniu każdej umowy

Przy wykonywaniu każdej umowy z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych pamiętać trzeba, iż poza przepisami ustawy (por. jej art. 41-68) mieć będą zastosowanie powszechne unormowania Kodeksu cywilnego, w tym przede wszystkim regulujące w ogólności czynności prawne (por. Tytuł IV Księgi I KC) i zobo- wiązania umowne (por. Tytuł III Księgi III KC), np. odnośnie do interpretacji składanych oświadczeń woli (por. art. 65 KC).

Od inicjatywy kontrahentów zależy zatem ostatecznie, w jak dużym stopniu zdadzą się na obowiązywanie we wzajemnych stosunkach standardowego unormowania modelu ustawowego. Model ten obejmuje m.in. kwestie zasad przyjmowania utworu przez zamawiającego, postępowania w przypadku stwierdzenia usterek w przygotowanym na zamówienie twórczym dziele, odstępowania od umowy, jej wypowiadania itd. (por. art. 54-56 ustawy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *