Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Pośrednictwo organizacji zbiorowego zarządzania

Pośrednictwo organizacji zbiorowego zarządzania nie jest w rozpatrywanym przypadku obowiązkowe, a więc twórcy i artyści wykonawcy mogą sami reprezentować swoje interesy w licencyjnym obrocie cywilnoprawnym. I w takiej sytuacji tabele wynagrodzeń mają jednak praktyczny walor, gdyż stanowią wówczas konkretny wyznacznik przy negocjowaniu warunków umowy, pozwalający twórcy lub artyście wykonawcy na uzasadnienie swoich żądań wobec kontrahenta, zwiększając poczucie pewności co do zajmowanej przez nich pozycji na rynku.

Stawki wynagrodzeń, przewidziane w zatwierdzonych tabelach, są stawkami minimalnymi. Tabele wynagrodzeń, przewidziane ustawą, mają bowiem stanowić swego rodzaju punkt odniesienia dla uczestników obrotu dziełami chronionymi prawem autorskim lub prawami pokrewnymi (wykonawczymi) – twórców, artystów wykonawców, ich kontrahentów oraz organizacji zbiorowego zarządzania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *