Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

OBRÓT CYWILNOPRAWNY W ZAKRESIE PRAWA AUTORSKIEGO I PRAW POKREWNYCH

Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne mogą stanowić przedmiot obrotu cywilnoprawnego. Podmioty tych praw umocowane są bowiem do decydowania o ich losie zgodnie ze swoją wolą. Dotyczy to zarówno umów między żyjącymi (istniejącymi) podmiotami, jak i dyspozycji wydawanych na wypadek śmierci, czyli rozporządzeń testamentowych.

Obrót cywilnoprawny stanowi dynamiczny aspekt statusu praw autorskich i praw pokrewnych, w odróżnieniu od statycznego ujęcia tych praw, czyli ich zakresu i charakteru, przedstawionych w rozdziale IV. Istotą obrotu prawami jest wszak ich przechodzenie z podmiotu na podmiot, co wynika właśnie z możliwości dysponowania przysługującym danej osobie dobrem niematerialnym z wykorzystaniem odpowiednich stosunków umownych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *