Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Powstaje jednak pytanie

Zdziwiony tym stwierdzeniem pan X zdecydował się na dochodzenie swoich roszczeń w oparciu o przepisy ustawy. Po jej przestudiowaniu doszedł do wniosku, iż najwłaściwsze będzie w przedstawionym powyżej stanie faktycznym sięgnięcie po jej art. 57 ust. 1 i 2. Zdaniem pana X, to producent Y ponosi odpowiedzialność za to, iż zamówiona muzyka nie została zgodnie z umową rozpowszechniona, ponieważ producent nie może tłumaczyć się niedostosowaniem określonej kompozycji do koncepcji filmu, jeśli przy zawieraniu umowy nie zgłaszał takich wątpliwości, a jednocześnie nie przeprowadził w odpowiednim czasie weryfikacji propozycji różnych kompozytorów, co pozwoliłoby mu na wybranie do realizacji muzyki najodpowiedniejszej.

Powstaje jednak pytanie, jakie roszczenia przysługują w takiej sytuacji panu X. Art. 57 ust. 1 i 2 ustawy przewiduje w sumie pięć roszczeń. Z tego względu, iż w części są to roszczenia alternatywne (dwie pary takich roszczeń), w części zaś roszczenia dodatkowe (trzy), będące jednocześnie częściowo roszczeniami alternatywnymi (por. uwagi wyżej), pan X będzie mógł zgłosić maksymalnie trzy z powyższych roszczeń: tzn. dwa roszczenia alternatywne, w tym jedno będące jednocześnie roszczeniem dodatkowym (roszczenia o odszkodowanie lub o podwójne wynagrodzenie przy jednoczesnym odstąpieniu od umowy lub jej wypowiedzeniu) oraz jedno roszczenie dodatkowe występujące pojedynczo, którym jest roszczenie o zwrot uzyskanych z tytułu umowy przez producenta Y korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *