Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Minister Kultury jest naczelnym organem administracji

Minister Kultury jest naczelnym organem administracji państwowej, właściwym m.in. w zakresie prawa autorskiego i praw pokrewnych. Minister ten wydaje zezwolenia na administrowanie prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi w ramach tzw. zbiorowego zarządzania, jak również sprawuje nadzór nad poszczególnymi stowarzyszeniami, posiadającymi z mocy jego decyzji status organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

Minister Kultury dysponuje także środkami państwowego funduszu celowego, jakim jest Fundusz Promocji Twórczości. Powołuje on wreszcie Komisję Prawa Autorskiego, działającą ad hoc jako organ arbitrażowy w określonych sprawach, związanych z systemem zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

Potrzeba administrowania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi ponad obrotem cywilnoprawnym wynika głównie z dwóch powodów. Po pierwsze kultura i sztuka, z którą powstawanie praw autorskich i praw pokrewnych bezpośrednio jest związane, stanowi na tyle ważną dziedzinę życia zbiorowego, iż poddawanie jej wyłącznie zasadom wolnego rynku mogłoby przynieść w efekcie negatywne społecznie skutki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *