Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Kształt konkretnych uprawnień

Najczęściej w praktyce część zapisów umownych pochodzi od kontrahentów, po-została zaś ich część wynika z brzmienia przepisów ustawowych. Regulacje ustawowe, normujące stosunki umowne, mają w większości charakter względnie obowiązujący. Oznacza to, iż pierwszeństwo przed nimi zyskują postanowienia kontraktowe wprowadzane do treści umowy przez strony danej transakcji. Tylko gdy nic innego one nie postanowią stosować należy przepisy ustawowe, mające charakter uzupełniający i porządkujący zarazem praktykę obrotu cywilnoprawnego.

Kształt konkretnych uprawnień kontraktowych zależy w głównej mierze od umiejętnych sformułowań tekstu umowy. Im jest on bardziej przejrzysty i przewidujący mogące powstać w przyszłości wątpliwości, tym mniej kontrowersji będzie budziła realizacja przyjętych w umowie zobowiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *