Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Kiedy zmiana powództwa jest dopuszczalna?

Sąd powinien pouczyć powoda zarówno o następstwach zmiany powództwa, jak i o celowości takiej zmiany, jeżeli jednak powód (będąc do tego wyłącznie uprawniony) nie zmienia powództwa, sąd nie może sam dokonać takiej zmiany ani tym bardziej rozstrzygać o innym przedmiocie, choćby uzasadnionym pod względem faktycznym i prawnym. W określonych zaś rodzajach spraw sąd może zasądzić ponad żądanie zgłoszone w pozwie, nie może jednak zmienić lub uzupełnić podstawy faktycznej pozwu (art. 321 k.p.c.). Gdyby jednak okazało się, że podtrzymywanie dotychczasowej podstawy faktycznej prowadziło do odrzucenia pozwu na skutek np. niedopuszczalności drogi sądowej, natomiast możliwa jest zmiana tej podstawy w taki sposób, iż droga sądowa stanie się dopuszczalna, powód mógłby – ewentualnie pod wpływem sugestii sądu – zmienić powództwo. Sąd jednak powinien uznać za niedopuszczalną zmianę powództwa prowadzącą właśnie do odrzucenia pozwu, a dokonaną przez powoda bez świadomości grążących mu w następstwie tego konsekwencji.

Zmiana powództwa jest dopuszczalna, jeżeli nie wpływa na właściwość sądu (art. 193 k.p.c.). Podstawową zatem przesłanką wszelkiej zmiany powództwa jest, aby sąd pierwszej instancji był nadal rzeczowo i miejscowo właściwy dla zmienionego powództwa oraz, aby istniały wszystkie bezwzględne przesłanki procesowe (w szczególności dopusz- czalność drogi sądowej). Poza tym sprawa powinna nadawać się do tego samego trybu postępowania rozpoznawczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *