Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Formy (rodzaje) dyspozycji cywilnoprawnych

Zestawiając dwa podstawowe rodzaje dyspozycji cywilnoprawnych w zakresie prawa autorskiego i praw pokrewnych, tzn. umowy i rozporządzenia testamentowe, podkreślić trzeba, że w odróżnieniu od umów, testamenty są czynnościami prawnymi jednostronnymi. Testament jest więc skuteczny przy prawidłowym złożeniu oświadczenia woli przez jedną osobę, czyli odnośnie do majątkowych praw autorskich i majątkowych praw pokrewnych przez uprawnionego z tytułu tych praw spadkodawcę. Umowy wymagają zaś dla swej skuteczności zgodnych oświadczeń woli obu stron kontraktu. Dotyczy to także darowizn, czyli umów nieodpłatnych.

Testamenty w większym niż umowy stopniu wymagają poza tym dla swej skute-czności formy pisemnej. Ważność zwykłego testamentu pisemnego zależy od tego, czy został on w całości sporządzony i podpisany własnoręcznie przez spadkodawcę. Najlepiej, w celu uniknięcia ewentualnych wątpliwości interpretacyjnych, podpisać testament pełnym imieniem i nazwiskiem oraz opatrzyć go dokładną datą dzienną. Brak daty może bowiem pociągać za sobą nieważność testamentu, jeżeli np. okaże się, iż brak ten jest powodem niemożliwych do rozstrzygnięcia niejasności co do wzajemnego stosunku kilku istniejących testamentów (por. art. 949 KC).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *