Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Zasada niezawisłości

Zasada niezawisłości sędziowskiej nie może oznaczać dowolności w sto-sowaniu wykładni prawa, pozostawałoby to bowiem w” sprzeczności z konstytucyjną zasadą praworządności. Sędzia powinien znać i uwzględ- niać w wykonywaniu swej funkcji jurysdykcyjnej aktualną problematykę społeczną gospndar.czą~~1 potityCzną państwa, powinTen Kierować się ogólnymi, ustalonymi przez iudykature i naukę zasadami wykładni prawa 6raz regułami loaicznegon^TErrrRrw-aTrra, przy czynr-zwtągaT^ieśtr- r Tjwykładnią autentyczną zaw^ą~vvśamej ustawier

– wykładnią zawartą w motywach wyroku rewizyjnego przekazującego sprawę do ponownego rozpoznania (art. 389 k.p.c.)

– wykładnią zawartą w uchwale Sądu Najwyższego udzielającego odpowiedzi na pytanie prawne w konkretnej sprawie (art. 391 k.p.c.)

– wykładnią zawartą w uchwale Sądu Najwyższego wpisaną do księgi zasad prawnych (art. 23-24 ustawy o Sądzie Najwyższym).

Naturalne niejako, a jednocześnie zrozujjiiaŁe_wyłączenie dowolności sędziego w rozpoznawaniu spraw polega na tym, że ieao postawa poznaczą Poegmafąca._ieao własne, wewnętrzne przekonanie kształtowane jest pod wpływem obyczajów i poglądów społeczeństwa, w którym sędzia żyję… i któremu służy swą odpowiedzialną pracą o doniosłym znaczeniu^- Świadomość sędziego powinna nieustannie skłaniać go do k&alxou^i_j

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *