Z tokiem postępowania wiążą się poza wpłacanym na samym wstępie wpisem dalsze wydatki. Należą do nich także wynagrodzenia biegłych i pełnomocników, koszty dokonywania ogłoszeń itp. Poza tym pamiętać trzeba, że po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia sądu konieczne jest najczęściej postępowanie egzekucyjne, które niesie za sobą kolejne wydatki, począwszy od składanych w tym postępowaniu wniosków, z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu na czele, a na opłatach za czynności komornicze skończywszy.
Faza postępowania egzekucyjnego, następująca po fazie rozpoznawczej, prze-prowadzana jest w większości przypadków (jeśli pozwany nie spełni zasądzonego roszczenia dobrowolnie) przez komornika. Aby ten drugi etap dochodzenia ochrony uruchomić, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie tytułu wykonawczego, którym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w nadaną przez sąd klauzulę wykonalności. Do-puszczalne przez prawo tytuły egzekucyjne wymienia art. 777 KPC.
Zakończenie egzekucji przyspieszyć może sprawne uzyskanie tytułu egzekucyjnego. Poza ugodą, która stanowi taki tytuł, jest nim także akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej – pod warunkiem, że termin zapłaty jest w akcie oznaczony (w praktyce dotyczyć to może np. umów licencyjnych i związanych z nimi opłat).
Najnowsze komentarze