Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Wyznaczenie rozprawy

Dla każdej sprawy wyznaczonej na rozprawę w tym samym dniu (sesja) należy oznaczyć godzinę rozpoczęcia rozprawy z uwzględnieniem przypuszczalnego czasu trwania rozpraw ją poprzedzających oraz warunków komunikacyjnych, biorąc pod uwagę osoby zamieszkałe poza siedzibą sądu. Trzeba też dążyć do zapewnienia sądowi orzekającemu optymalnych warunków pracy zależnie od stopnia zawiłości poszczególnych spraw oraz zakresu przewidywanego postępowania dowodowego, głosów stron itp. Przy planowaniu terminów rozpraw (sesji) przewodniczący wydziału powinien brać pod uwagę liczbę spraw przyznanych każdemu sędziemu w ciągu danego miesiąca oraz przestrzegać rezerwowania i określania z góry dni, na które sąd orzekający może wyznaczać rozprawy odroczone.

Rozprawę wyznacza się w sali sądowej, wyjątkowo natomiast poza siedzibą sądu – w miejscowości, w której zamieszkuje lub jest zatrudniona większa liczba osób uczestniczących w rozprawie albo poza budynkiem sądowym, np. w zakładzie pracy, w którym pracuje większa liczba osób uczestniczących w rozprawie,, gdy ponadto rozprawa, ze względu na treść społeczną sprawy, może służyć realizacji wychowawczej funkcji sądu. O wyznaczeniu rozprawy poza budynkiem sądu zawiadamia się prezesa sądu. Organizację takiej rozprawy należy uzgodnić z kierownictwem zakładu pracy lub innej instytucji, gdzie ma się ona odbyć w szczególności należy zapewnić wstęp osobom wezwanym (§ 69 reg.).

W razie przewidywanego masowego przybycia publiczności prezes sądu może zarządzić wydanie kart wstępu. Może również wyznaczyć odpowiednie miejsce dla sprawozdawców prasy, radia i telewizji (§ 74 reg.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *