Wniosek o zabezpieczenie powództwa

Nie jest dopuszczalne zabezpieczenie roszczeń pieniężnych przeciwko skarbowi Państwa z wyjątkiem jedynie roszczeń o wymienione wyżej renty (art. 749 k.p.c.).

Przepisy o postępowaniu zabezpieczającym nie mają zastosowania do roszczeń o zwrot kosztów procesu, których charakter jest w stosunku do przedmiotu sprawy akcesoryjny i zależy od jej wyniku, a rozstrzyganie o nich staje się dopiero aktualne przy wydaniu orzeczenia kończącego sprawę w instancji. Istnieją jednak dwa szczególne wypadki zabezpieczenia kosztów procesu, a mianowicie:

– w razie dopuszczenia do podjęcia czynności osoby nie mogącej na razie przedstawić pełnomocnictwa

– w razie wytoczenia powództwa przez cudzoziemca (art. 97 § 1, art. 1119 k.p.c.).

Wniosek o zabezpieczenie powództwa

Wniosek o zabezpieczenie powództwa – jako wniosek dodatkowy – jest zazwyczaj zamieszczany w samym pozwie. Powinien on podawać sposób zabezpieczenia, a w związku z tym dokładnie określone roszczenie, które ma być zabezpieczone, oraz okoliczności uzasadniające żądanie zabezpieczenia i ich uprawdopodobnienie można także wskazać sumę, której złożenie przez dłużnika wystarcza do zabezpieczenia powództwa (art. 737 § 1 i 2 k.p.c.).

Sąd, wydając zarządzenie tymczasowe, powinien oznaczyć dokładnie przedmiot sprawy oraz sposób i zakres zabezpieczenia, a w razie potrzeby może jednocześnie zastosować kilka sposobów zabezpieczenia.

Wykonanie zarządzenia tymczasowego sąd może uzależnić od złożenia przez wierzyciela kaucji na zabezpieczenie roszczeń dłużnika z powodu wykonania zarządzenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>