Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Stanowisko w procesie interwenienta ubocznego

Za zgodą stron interwenient uboczny może wejść na miejsce strony, do której przystąpił. Tego rodzaju sukcesja stron nie jest zależna od zgody sądu, który jednak powinien do niej nie dopuścić, jeżeli zamiast dotychczasowej strony wstępuje podmiot podległy właściwości organu pozasądowego (np. niedopuszczalna jest zmiana stron, gdy przeciwnikiem strony popieranej jest podmiot arbitrażowy). Zależnie od stosunku prawnego łączącego stronę i interwenienta możliwe jest wstąpienie interwenienta obok strony (np. wstąpienie interwenienta współwłaściciela obok powoda – także współwłaściciela).

Stanowisko w procesie interwenienta ubocznego, a zwłaszcza jego uprawnienia do działania, pozostają w zależności od charakteru interwencji ubocznej – nie samo istnej albo samoistnej. Przy pierwszej oddziaływanie wyroku na sferę prawną interwenienta następuje jedynie w sposób pośredni. W tym wypadku interwenient jest uprawniony do wszelkich czynności procesowych dopuszczalnych według stanu sprawy, które jednak nie mogą pozostawać w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami strony, do której przystąpił. Natomiast w wypadku, gdy z istoty spornego stosunku prawnego lub z przepisu ustawy wynika, że wyrok w sprawie ma wywołać bezpośredni skutek prawny w stosunkach między interwenientem a przeciwnikiem strony, do której interwenient przystąpił, do stanowiska interwenienta w procesie stosuje się odpowiednio przepisy ¦’o współuczestnictwie jednolitym. Wskazać tu można przykładowo sytuację, gdy w sprawie o ustalenie ojcostwa, wszczętej na skutek powództwa dziecka, matka wstąpiła do sprawy już jako interwenient uboczny po jego stronie. W każdym razie interwenient uboczny samoistny nie jest uprawniony do współudziału w aktach dy- spozytywnych (np. uznanie powództwa, zawarcie ugody), nie jest on bowiem stroną w procesie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *