Poza tym sądy wojewódzkie – w postępowaniu jednoinstancyjnym – rozpoznają sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych, w których wniesiono odwołanie od decyzji organów rentowych dotyczących:
– ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia rodzinnego,
– emerytur i rent,
– świadczeń z funduszu alimentacyjnego,
– innych świadczeń w sprawach należących do właściwości ZUS,
– odszkodowań przysługujących w razie wypadków i chorób pozo-stających w związku ze służbą wojskową albo służbą w Policji lub w więziennictwie, przy czym przez sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych rozumie się także sprawy wszczęte na skutek niewydania przez organ rentowy decyzji we właściwym terminie (art. 477® k.p.c. w zw. z art. 476 §2 – 4 k.p.c.).
Z zakresu prawa pracy właściwość sądów rejonowych i wojewódzkich – jako sądów pracy – obejmuje sprawy:
– o roszczenia ze stosunku pracy lub z nim związane,
– o roszczenia z innych stosunków prawnych, do których z mocy odrębnych przepisów stosuje się przepisy prawa pracy,
– o odszkodowania dochodzone od zakładów pracy na podstawie przepisów o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (art. 476 § 1 k.p.c.).
– ustanawiania nowych warunków pracy i płacy,
– stosowania norm pracy,
– mieszkań funkcyjnych i pomieszczeń w hotelach pracowniczych.
Ustalenie wartości przedmiotu sporu
Wartość przedmiotu sporu pozostaje przede wszystkim w związku z określeniem właściwości rzeczowej sądu i dotyczy bezpośrednio właściwości sądu wojewódzkiego w sprawach o prawa majątkowe. Ma ona ponadto istotne znaczenie dla określenia opłaty sądowej oraz rozstrzygnięcia o kosztach procesu.
W sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w zamian innego przedmiotu, podana kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu. W innych natomiast sprawach majątkowych, które zostały określone w kodeksie, powód obowiązany jest oznaczyć w pozwie kwotę pieniężną wartości przedmiotu sporu (art. 19 k.p.c., art. 6 u. o k.s.). Pojęcie przedmiotu sporu pokrywa się tutaj z pojęciem przedmiotu roszczenia
dochodzonego w pozwie nie można więc za przedmiot sporu uważać prawa lub stosunku prawnego będącego przedmiotem roszczenia.
Najnowsze komentarze