Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Sąd pierwszej instancji

Sąd pierwszej instancji, który wydał zaskarżone orzeczenie uchylone następnie w toku instancji, może rozpoznać ponownie sprawę tylko w innym składzie (art. 388 § 1 k.p.c.), czyli w takim, w którym nie bierze udziału żaden z sędziów (ławników), którzy wydali uchylone orzeczenie.

Poza wymienionym wyżej wyjątkiem zarówno względy celowości, jak i zasada bezpośredniości przemawiają za tym, aby w toku sprawy nie dochodziło do zmiany składu sądu. Jest to zaś niedopuszczalne po zamknięciu rozprawy bezpośrednio poprzedzającej wydanie orzeczenia (art. 323 k.p.c.).

Skład orzekający sądu sprzeczny z przepisami prawa stanowi przyczynę nieważności postępowania (art. 369 pkt 4 k.p.c.) kodeks nie czyni różnicy w tej mierze między składem orzekającym trzyosobowym zawodowym, ławniczym, czy też jednoosobowym, wychodząc z założenia, że każdy z tych składów orzekających jest składem właściwym, jeżeli tylko tak przepis szczególny stanowi. Dotyczy to także sytuacji, gdy np. w składzie orzekającym sądu rejonowego, złożonym z sędziów zawodowych, uczestniczy więcej niż jeden sędzia sądu wojewódzkiego, jak również sytuacji, gdy sprawę podlegającą rozpoznaniu tylko przez jednego sędziego rozpoznał sąd w składzie ławniczym nie można bowiem argumentować, że od

składu jednoosobowego lepszy jest skład ławniczy. O tym, czy w danej sprawie skład orzekający sądu był odpowiedni, przesądzają tylko przepisy ustawy, które wymagają ścisłej wykładni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *