Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Postępowanie nieprocesowe

W postępowaniu nieprocesowym wszelkie orzeczenia mają formę po-stanowień, jednakże wyróżnienia wymagają postanowienia orzekające co do istoty sprawy – zrównane w zasadzie, ze względu na swoją treść, z wyrokami (art. 516 k.p.c.). Wydane na posiedzeniu niejawnym postanowienie oddalające wniosek (art. 514 § 2 k.p.c.) doręcza się tylko wnioskodawcy.

Odróżnienia od postanowień wymagają zarządzenia wydawane przez sąd lub przez przewodniczącego, a dotyczące toku postępowania. Wśród pierwszych wymienić można przykładowo zarządzenie przeprowadzenia dochodzenia w celu uzupełnienia lub wyjaśnienia twierdzeń stron oraz dla ustalenia potrzebnych dowodów przewodniczący natomiast wydaję zarządzenia w celu przygotowania procesu i rozprawy. Niektóre zarządzenia zrównane są z postanowieniami pod wzglądem dopuszczalności zaskarżenia, np. zarządzenia przewodniczącego w przedmiocie zwrotu pozwu

Przewidziane dla pośtanowTerT uregulowania mają odpowiednieNza- stosowanie do zarządzeń przewodniczącego (art. 362 k.p.c.). W związku z tym zarządzenia podlegające zaskarżeniu powinny być wydane w formie przewidzianej dla postanowień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *