Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Po pierwsze, chodzi o zaostrzenie odpowiedzialności

Po pierwsze, chodzi o zaostrzenie odpowiedzialności sprawców naruszeń. Służy temu m.in. przyjęcie zasady, że wszystkie czyny zabronione, określone w ustawie, stanowią przestępstwa, które w porównaniu do wykroczeń zagrożone są znacznie wyższą sankcją kamą. Poza tym większość „pirackich” przestępstw (z wyjątkiem opisanego w art. 116 ust. 4 ustawy) to przestępstwa umyślne, które w zestawieniu z czynami nieumyślnymi są zazwyczaj surowiej penalizowane.

Ponadto nie bez wpływu na ostrość sankcji pozostaje unormowanie w ustawie kwalifikowanych typów przestępstw ze względu na występowanie okoliczności obciążających sprawcę, do których należy głównie sprawstwo kierownicze oraz działalność zorganizowana, charakteryzujące się szczególną premedytacją piratów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *