Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Jeżeli chodzi o roszczenia odszkodowawcze

Zmiana ta wpisuje się w widoczny bardzo wyraźnie kierunek nowelizacyjny, pole-gający na sankcjonowaniu szkodliwego posługiwania się różnego rodzaju środkami technicznymi, które przy współczesnym, dużym znaczeniu zaawansowanych techno- logii odgrywają w rozwoju sfery własności intelektualnej podwójną rolę: pozytywną – w postaci nowych technik twórczości oraz komunikowania dóbr niematerialnych oraz negatywną – ze względu na ich wykorzystywanie przez naruszycieli praw autorskich i praw pokrewnych. Dotychczas w obowiązującym prawie polskim tego typu działaniom nie poświęcano osobnej uwagi, co miało wpływ na stosunkowo niewielką skuteczność w zwalczaniu bezprawnych działań, w tym zwłaszcza pirackich.

Jeżeli chodzi o roszczenia odszkodowawcze, to w razie przewidywanych kłopotów z wyegzekwowaniem zasądzonego prawomocnie odszkodowania powód może zaspokoić się z przedmiotów służących do bezprawnego wytworzenia egzemplarzy chronionego dobra lub przedmiotów, przy użyciu których dokonano naruszenia, np. kserokopiarek, maszyn drukarskich itp. Osoba zainteresowana takim rozwiązaniem powinna złożyć w tym celu do sądu wniosek, skutkiem którego sąd może wydać orzeczenie o przyznaniu powyższych przedmiotów powodowi na poczet należnego mu odszkodowania. Natomiast analogicznego wniosku nie można złożyć w stosunku do bezprawnie wytworzonych egzemplarzy przedmiotu ochrony, które podlegają obligatoryjnemu przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa na mocy orzeczenia sądowego (art. 80 ust. 3 i 5 ustawy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *