Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Innymi słowy

Innymi słowy, umowy rozporządzające powodują zmianę podmiotu praw majątkowych w skali uzależnionej od treści kontraktu (biorąc pod uwagę te z pól eksploatacji danego dobra, w stosunku do których nastąpiło przeniesienie). Umowy licencyjne zaś skutkują jedynie udostępnieniem dobra chronionego przez podmiot praw majątkowych, który praw tych w ten sposób w najmniejszym choćby stopniu się nie wyzbywa, umożliwiając licencjobiorcy nabycie zaledwie względnych uprawnień do korzystania z przedmiotu praw autorskich lub odpowiednio praw pokrewnych.

Na osobną uwagę zasługuje, słabo zaznaczony w ustawie, podział na tzw. czyste umowy rozporządzające lub licencyjne oraz umowy o dzieło. Umowy rozporządzające i licencyjne mogą być bowiem jednocześnie umowami o dzieło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *