Kategorie
O mnie
Z przyjemnością chciałbym Państwa powitać na swoim blogu. Jeśli tutaj trafiłeś to z pewnością szukałeś czegoś związanego z polskim wymiarem sprawiedliwości. Mam na imię Paweł i jestem prawnikiem, specjalistą od prawa cywilnego. Swoją przygodę z tą przepiękną dziedziną nauki rozpocząłem równo 15 lat temu kontynuując prawniczą tradycję w mojej rodzinie. Na łamach tego bloga pragnę się z państwem podzielić swoimi doświadczeniami oraz odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Wiem, że wielu z Państwa nie stać na prawnika, dlatego będę się starał w ramach czasu odpowiadać na Państwa maile. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli chociaż części z Państwa moje artykuły bądź maile pomogą poradzić sobie z problemem. Zapraszam serdecznie. Paweł.

Informacje dotyczące stanu rodzinnego i majątkowego stron

Jednakże celowości przeprowadzenia tego rodzaju dochodzenia nie można rozumieć zbyt szeroko, gdyż doprowadziłoby to do przekreślenia zasady, że na stronach spoczywa główny ciężar dostarczania materiału procesowego. Jeżeli w sprawie zachodzi potrzeba wyjaśnienia stosunków osobistych i majątkowych stron, przewodniczący powinien zwrócić się do właściwych państwowych lub społecznych jednostek organizacyjnych o nadesłanie odpowiednich informacji. O informacje dotyczące stanu rodzinnego i majątkowego stron oraz miejsca ich pracy należy zwracać się do właściwego do spraw zdrowia i opieki społecznej organu urzędu gminnego, a o informację dotyczącą wysokości wynagrodzenia stron – bezpośrednio do zakładów pracy (§ 127 ust. 2 reg.). Zażądanie przez sąd – w ramach dochhodzenia – od osoby fizycznej lub prawnej udzielenia informacji lub przedstawienia dokumentu jest działaniem w zakresie wymiaru sprawiedliwości i nie stanowi zlecenia, które mogłoby uzasadniać roszczenieo wynagrodzenie za tego rodzaju usługę.

W sprawach z zakresu prawa pracy – z powództwa pracownika – sąd podejmuje czynności wyjaśniające, jeżeli przemawiają za tym wyniki wstępnego badania sprawy, a także gdy sprawa nie była przedmiotem postępowania przed komisją pojednawczą (np. wyjaśnienie stanowisk stron, usunięcie braków formalnych pism procesowych), chyba że czynności te nie przyspieszą postępowania lub są oczywiście niecelowe z innych przyczyn (art. 468 k.p.c.).

W ramach materiału procesowego ważne miejsce zajmuje odpowiedź na pozew. Bywa ona zazwyczaj pierwszym w sprawie pismem przygotowawczym pozwanego, w którym podejmuje on obronę w celu uzyskania korzystnego dla siebie zakończenia procesu (odrzucenia pozwu lub oddalenia powództwa).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *